تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان - چای و قهوه ممنوع

تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان

خوشبختی ما : تجربه از دیـروز، استفاده از امـروز، امیـد به فـردا

 

چای و قهوه ممنوع

 

نوع مطلب :چای و قهوه ممنوع ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم استان اردبیل شهرستان پارس آباد

چای و قهوه ممنوع

          اگر شما اهل نوشیدن چای یا قهوه هستید، حتما می دانید کافئین موجود در این نوشیدنی ها، اثرات تحریک کننده ای همچون افزایش هوشیاری ، انرژی و تمرکز دارد. در واقع این خاصیت اصلی ترین عاملی است که سبب شده بزرگسالان از این نوشیدنی ها استفاده کنند؛ اما در کودکان ، اثرات کافئین می تواند بر عکس باشد و به کاهش توانایی انجام برخی اعمال از قبیل توانایی های محاسباتی ، احتساب دقیق زمان یا عدم هماهنگی بین عضلات بینجامد.
     معمولا توصیه می شود در کودکان زیر 12 سال از مصرف کافئین پرهیز یا حداقل میزان آن محدود شود. کافئین بسیار سریع جذب بدن می شود و سپس به دستگاه اعصاب مرکزی راه می یابد.
      در دوزهای پایین این ماده سبب کاهش اشتها، افزایش ادرار، تحرک بیش از حد و بدخوابی می شود. اگر به ازای هر 3/1 کیلوگرم وزن بدن 5/4 میلی گرم کافئین به کودک خورانده شود (هر 34 میلی لیتر قهوه حداقل 100 میلی گرم کافئین دارد) علایم مسمومیت خفیف مانند تهوع ، استفراغ ، گرفتگی عضلات ، تشنج و اضطراب بروز کند.
     مسمومیت های شدیدتر می توانند به بیهوشی و افزایش و ناهماهنگی ضربان قلب منجر شوند. به عبارت دیگر ممکن است دو کودک به یک میزان کافئین مصرف کنند ولی یکی از آنها در مقابل عوارض ناشی از کافئین از خود مقاومت بیشتری نشان دهد.
برای کودکان 12 ساله مصرف روزانه یک یا دو بار چای ، کاکائوی داغ ، نوشیدنی های حاوی کولا و دیگر نوشیدنی های کافئین دار اشکال ندارد.
       ولی نباید فراموش کرد چه کودکان و چه بزرگسالان هنگام مصرف هر نوع نوشیدنی یا غذا باید به یکسری نکات نیز توجه کنند، 

    درباره کافئین چند نکته عمومی وجود دارد که همه باید به آنها توجه کنید.

-کافئین 6ساعت در بدن می ماند و در برخی افراد هم ممکن است این زمان بیشتر باشد. از مصرف کافئین پیش از خواب بپرهیزید؛ چراکه این ماده در همه افراد باعث بدخوابی و در کودکان باعث شب ادراری می شود.

- کافئین میزان ادرار را افزایش می دهد، بنابراین در هوای گرم مصرف آن را محدود کنید تا بدنتان دچار کمبود آب نشود.

- اگر فردی مضطرب یا عصبانی هستید، به میزان کافئین مصرفی خود در مواد غذایی مختلف از قبیل شکلات، بیسکویت، کیک و نوشیدنیها دقت کنید و در صورت لزوم میزان مصرف آن را کنترل کنید. نوشابه های کافئین دار استفاده نکنید.

منبع : www.venos.blogfa.com