تبلیغات
تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان - تکنولوژی در خدمت معلم

تحقیقات و مقاله های ویژه معلمان

خوشبختی ما : تجربه از دیـروز، استفاده از امـروز، امیـد به فـردا

 

تکنولوژی در خدمت معلم

 

نوع مطلب :تكنولوژی در خدمت معلم ،

نوشته شده توسط:علی اكبر ادهم ماراللو آموزگار ششم استان اردبیل شهرستان پارس آباد

تكنولوژی در خدمت معلم

جاستین پاركینسون

ترجمه ناصر گوهری

بعضی ها آینده تدریس را به گونه ای تصور می كنند كه كلاس ها به محیطی مناسب جهت مشاركت فعال و بدیهه گویی تبدیل شده است. این نوع كلاس ها نیاز به افزایش مهارت معلمان و شاگردان خواهد داشت. عده ای دیگر این كلاس ها را بسیار بغرنج خواهند یافت. در تصور آنها جوانب غیرضروری باعث افزایش كار و زحمت آنها خواهد شد. در این میان به نظر می رسد كه دولت ها نیز طرفدار ترقی و بهبود كیفیت تدریس هستند. به عنوان مثال از طرف دولت انگلیس اعلام شده كه قرار است تا سال ۲۰۰۶ مبلغ ۹۰۰ میلیون یورو برای ارتقای تكنولوژی اطلاعات و ارتباطات (ICT) هزینه شود. در این میان مبلغ ۲۵ میلیون یورو صرف تبدیل تخته های سفید (وایت بورد)ها به صفحات نمایشی خواهد شد كه می توانند كامپیوتر، تصویر، صدا، فیلم و لینك های اینترنتی را به هم ربط دهند. از همین حالا می توانید نامی برای این وایت بورد پیدا كنید. با استفاده از این روش جدید، كلاس درس در كانون تكنولوژی قرار می گیرد.

در حالی كه زمانی تنها وسیله آموزشی، تخته سیاه بود كه فقط امكان نوشتن را ایجاد می كرد. اما آیا این تكنیك های جدید به واقع در امر یادگیری سودمند هستند؟ كریس دراگ (Chris Drage) معلم در شمال لندن بر این باور است كه تكنولوژی می تواند بسیار سودمند باشد. این معلم كه از سال ۱۹۸۳ درگیر ICT است، می گوید: سئوال اساسی كه معلمان قبل از شروع تدریس باید از خود بپرسند، این است كه چگونه می توان با استفاده از ICT فرآیند تدریس را به نحو بهتری انجام داد. ما باید تكنولوژی را در خدمت معلمان قرار دهیم نه معلم را در خدمت تكنولوژی. امروزه بسیاری از مردم مزیت و روش استفاده از سرعت بالای كامپیوترها را نمی دانند. در گذشته تكنولوژی چندان قابل اعتماد نبود و همین عامل باعث می شد بسیاری از معلمان نسبت به استفاده از فناوری بی میل باشند.

تكنولوژی می تواند رابطه صمیمی و اعتماد سنتی میان معلم و شاگرد را برهم زند. با این وجود استفاده از تكنولوژی مزایایی دارد كه در كل آن را سودمند می نماید. برای استفاده از روش های جدید باید به تعداد كافی كامپیوتر در دسترس باشد تا دانش آموزان بتوانند در امر یادگیری مشاركت فعال داشته باشند. از طرف دیگر باید آموزش های لازم برای كسب مهارت توسط معلمان فراهم شود. در این میان معلمان جوان تر اعتماد به نفس بیشتری دارند ولی معلمان مسن تر در تمام دنیا به نوعی دنبال آن هستند كه از ICT استفاده نكنند. دلیل آنها عمدتاً این است كه برخی اوقات كامپیوترها كار نمی كنند یا اینكه پرینترها اغلب اوقات خراب می شوند.

بعضی از مردم چون اعتقاد دارند كه تكنولوژی باعث ایجاد پیچیدگی و مشكل می شود، از آن استفاده نمی كنند. باید برای معلمان دوره های كوتاه مدتی برگزار شود تا با روش های استفاده از كامپیوتر در تدریس آشنا شوند. این دوره های مداوم این امكان را فراهم می كند كه معلمان مهارت لازم را كسب كنند و به تدریج نسبت به روش های جدید اعتماد پیدا كنند.

البته در این دوره ها بعضاً معلمانی هستند كه مربیان خود را تحت تاثیر قرار می دهند. یكی از این معلمان، درسی را كه قرار بود سر كلاس ارائه دهد قبلاً در مكان مناسب دیگری برگزار می كرد و دستیارش از نحوه تدریس فیلمبرداری می كرد. این فیلم، پس از تدوین در كلاس برای بچه ها با استفاده از كامپیوتر پخش می شد. در ضمن پخش فیلم، معلم سئوالاتی از قبیل اینكه توپ به چه سمتی خواهد رفت، می پرسد. سپس ایده هایی درباره نیروهای وارد برتوپ ارائه می كند. با استفاده از این روش این معلم، روشی ابتكاری در استفاده از ICT ابداع كرده بود.

البته توجه به این نكته ضروری است كه وقتی تنها یك تخته سیاه در اختیار معلم باشد، چنین روشی غیرممكن است. با وجودی كه وایت بوردها پیشرفت خوبی داشته اند اما آنها تنها ابزار مدرن جهت استفاده از تكنولوژی نیستند. به نظر می رسد كه تا دو سال آینده این امكان فراهم خواهد شد كه دانش آموزان بتوانند از پشت نیمكت خود، ایده هایشان را در وایت بورد كلاس پیاده كنند.با وجود آنكه با استفاده از عوامل مختلف می توان كلاس را به محیطی پرفعل و انفعال تبدیل كرد اما نباید فراموش كرد كه در كلاس درس، معلم بیشترین نقش و اهمیت را داراست.

دكتر براگ درباره بهترین ایام تدریس خود می گوید: در سال ۱۹۸۴ شش هفته تدریس برای كودكان ۱۰ ساله داشتم و در این روش، كودكان با استفاده از كامپیوتر، فقط مشغول یك بازی بودند و اسم بازی جزیره اسرارآمیز نام داشت. البته این بازی گرافیكی نبود و تنها از متن نوشتاری استفاده می شد. برای انجام بازی، دانش آموزان به گروه های ۴ نفره تقسیم شدند. هر گروه تنها ۲۰ دقیقه زمان داشت كه در جزیره بماند. تمام وقت كلاس برای بازی بچه ها در این جزیره اختصاص یافته بود. استفاده از این روش روح تازه ای را در كالبد دانش آموزان دمیده بود، طوری كه پس از آن دانش آموزان داستان هایی تخیلی از زمان در جزیره بودنشان نوشتند.

تأثیر این روش روی دانش آموزان به حدی بود كه باعث شد دانش آموزان بهترین نوشته هایشان را درباره جزیره خلق كنند. در پس این ۲۰ دقیقه بازی كامپیوتری سعی شده بود كه علوم ریاضیات، تكنولوژی، تاریخ و جغرافی گنجانده شود. این روش هم یكی از بهترین مثال های استفاده از تكنولوژی در تدریس بود كه باعث افزایش فوق العاده یادگیری شد. اگر دانش آموزان را هنگام بازی، مدت زمان خاص در مقابل كامپیوتر تنها رها میكردیم قطعاً شكست حاصل می شد و نتیجه ای مثبت به بار نمی آورد. البته بعضی از تجارب و مهارتها هستند كه باید بطور مستقیم كسب شوند و هیچ جایگزینی نمی تواند جای تجارب بنیادی را بگیرد.

تمام روش های نوین برای بهبود و افزایش كارایی است نه به عنوان جایگزینی برای روش های سنتی. صرف تماشای ویدئو باعث بروز خلاقیت نمیشود، اما استفاده از این وسیله میتواند در عملی ساختن ایده های نوین موثر باشد.

اگر معلمان امكانات لازم را در اختیار داشته باشند می توانند از روش های موثرتری در تدریس بهره بگیرند و تنها در این حالت است كه می توانیم تكنولوژی را در خدمت علم و تدریس و آموزش قرار دهیم.

منبع: طباطبایی

برگرفته شده از : http://tps.blogfa.com